Alergie

Co je alergie?

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému jedince na jinak neškodné látky, tzv. alergeny, které se běžně vyskytují v okolním prostředí. Tyto látky většina populace dobře toleruje, ale alergický člověk nikoli.

Tělo alergika vnímá tyto látky jako nebezpečné a brání se jim. Vlivem alergenu dochází k neadekvátní aktivaci protilátek specifických pro alergickou reakci – imunoglobuliny E (IgE) a tyto specifické protilátky spustí zánětlivou imunitní reakci – alergický zánět. Zvýšené množství těchto protilátek v krvi je jedním z hlavních důkazů alergie. Projevy alergie jsou velmi pestré, počínaje rýmou, kýcháním, svěděním očí či kůže, a konče možným anafylaktickým šokem.

Počet alergických pacientů celosvětově stále stoupá. Odhaduje se, že více než 1/3 populace v České republice trpí některým typem alergie. Alergie je geneticky podmíněná. Udává se, že 60% populace v sobě nese vrozenou predispozici pro rozvoj alergického onemocnění. Onemocnění se však většinou projeví až vlivem vnějšího prostředí. První projevy alergie se často vyskytují již u dětí, ale její projevy se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku, nebo se naopak nemusí vyskytnout vůbec. Průběh alergie je velice individuální. Mnohé projevy alergie je možné účinně léčit, obvykle je tato léčba dlouhodobá.

Jaké jsou příčiny zvýšení výskytu alergií?

Zdá se, že se zvyšující se civilizační úrovní přibývá alergiků. Kromě genetiky, je z vlivů přispívajících k rozvoji alergií největší význam přisuzován znečištění životního prostředí, způsobu života (příliš mnoho času v uzavřených prostorech, nedostatek pohybu v přírodě, přehnaná hygiena) a stravovacím návykům (málo zeleniny, konzumace polotovarů a další). Známým rizikovým faktorem je kouření matky v těhotenství a po narození dítěte. Předčasné zařazování příkrmů do stravy kojence je také jedním z významných faktorů pro vznik potravinových alergií.

Je alergie dědičná?

Alergické onemocnění jako takové není dědičné. S genetickou predispozicí k rozvoji alergie se narodíme, ale až setkání s alergenem z nás alergika udělá.

Dědičně podmíněný sklon ke vzniku alergie se nazývá atopie. Nejedná se tedy ještě o nemoc. Atopik je člověk s predispozicí ke vzniku alergie, který má sklon k tvorbě IgE protilátek jako odpovědi i na nízké dávky určitých, jinak dobře tolerovaných, zevních alergenů. U atopiků se ale alergie nemusí nikdy klinicky projevit.

Při znalosti výskytu alergií v rodině můžeme určit přibližné riziko vzniku alergie u dětí:
Není-li nikdo z rodičů alergický, je riziko vzniku alergie u dětí přibližně 20%. Je-li jeden z rodičů alergik, úměrně se zvyšuje riziko na 40%. Je-li alergická matka, riziko přenosu alergického onemocnění na dítě je asi 4x vyšší.

Jsou-li oba rodiče alergici, je riziko zvýšené až na 75-80%.

Prohlédněte si naše produkty

Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci. Analergin je léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje účinnou látku cetirizin-dihydrochlorid. Analergin Neo je léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje účinnou látku levocetirizin-dihydrochlorid.

Kde zakoupit?

Léčivý přípravek Analergin a Analergin Neo si můžete koupit v kamenných lékárnách i online obchodech přímo z pohodlí vašeho domova. Kliknutím na odkazy budete přesměrováni na externí webovou stránku, která není ve správě společnosti Teva. Teva nepřebírá žádnou odpovědnost za obsah zde uvedených webových stránek.